Narodowe Czytanie: „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe wydarzenie kulturalne — Narodowe Czytanie, które odbędzie się 14 września w Centrum Integracji Społecznej w Trzciance. To niezwykła okazja, by razem przeczytać i podzielić się emocjami związanymi z jednym z najważniejszych dzieł polskiej literatury.

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania skupia się na najsłynniejszym dziele Elizy Orzeszkowej, czyli „Nad Niemnem”. Ta wybitna powieść powstała w latach 1886–1887 i ukazała się w formie książki w 1888 roku. Dzięki swoim barwnym opisom, wyrazistym bohaterom i odwołaniom do historii, dzieło to porównywane jest do „Pana Tadeusza”. To jedna z najbardziej cenionych książek pisarki, która zdobyła entuzjastyczne recenzje za połączenie dydaktyzmu z wartościami artystycznymi oraz przemyślaną kompozycję.

„Nad Niemnem” to również istotne źródło wiedzy o Powstaniu Styczniowym, którego 160-lecie obchodzimy w 2023 roku. Książka ta cieszyła się popularnością i uznaniem przez wiele pokoleń czytelników, a także zainteresowała świat kina, co zaowocowało ekranizacjami w różnych okresach historycznych.

Podczas wydarzenia 14 września będziemy mieli okazję zaprezentować „Nad Niemnem” w niezwykły sposób — w formie spektaklu teatralnego w reżyserii pani Krystyny Kadow. Główne role zagrają Izabela Lewadnowska-Zywer oraz Łukasz Bagrowski, a na scenie wystąpią utalentowani członkowie grupy teatralnej VITALNI z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Trzciance. Oprawę muzyczną zapewni Zespół Pieśni BPiCK Malwy, a za scenografię odpowiadają Joanna Nienowska oraz Leszek Malicki.

To wydarzenie odbywa się dzięki współpracy Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance, Gminy Trzcianka, Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Trzciance oraz Biblioteki Pedagogicznej w Trzciance.

Narodowe Czytanie odbywa się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

Nie przegapcie tego wyjątkowego wydarzenia, które przeniesie Was w świat „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej i pozwoli odkryć tajemnice tej wielkiej powieści oraz historii Polski. Do zobaczenia 14 września o godzinie 10:00, 12:00 lub 17:00 w Centrum Integracji Społecznej w Trzciance!

Skip to content