Akcja Lato

Wszystko co dobre, szybko się kończy… W ubiegłym tygodniu miał miejsce finał „Letnich Warsztatów”, zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną i Centrum Kultury w Trzciance, które były przeznaczone dla dzieci od 7 do 12 lat.

Zajęcia obejmowały cykl siedmiu tygodniowych warsztatów. Każdy tydzień poświęcony był innej tematyce. Dzieci miały okazję utrwalić wiadomości na temat ekologii i budować świadomość związaną z dbaniem o Ziemię i środowisko. Mali uczestnicy zajęć odkrywali tajemnice lasu, ale także wszechświata. Było budowanie rakiet oraz poznawanie tajników szyfrowania podczas tworzenia drzewa zaszyfrowanych imion. Dzięki książkom, bez których nie mogłyby odbyć się biblioteczne warsztaty, dzieci zwiedziły różne zakątki świata, poznając kulturę i zwyczaje poszczególnych krajów. Podczas zajęć na temat zdrowego odżywiania
i trybu życia, powstała piramida zdrowego żywienia, a najmłodsi upiekli smaczne muffinki. W ramach warsztatów związanych z hobby, uczestnicy dowiedzieli się, jak stworzyć kolekcję i rozwijać swoje zainteresowania. Dzieci odwiedził Józef Łastowski, który zaprezentował zbiory monet i znaczków.

Podczas siedmiu tygodni zajęć z BPiCK było dużo ruchu na świeżym powietrzu, pałaszowanie pysznych lodów, seanse filmowe w miejscowym „Kinie Osiedlowym”, a także  warsztaty muzyczne i aktorskie prowadzone przez Łukasza Gocławskiego oraz Agatę Wilant.

W ramach zajęć prozdrowotnych, dzieci zapoznały się z programem profilaktyki „Chcę być szczęśliwy”, obejmującym problematykę uzależnień, wzmacnianie poczucia własnej wartości i ćwiczenie asertywności.

Nie lada atrakcją dla uczestników warsztatów były cotygodniowe wycieczki. Zostały zorganizowane wyjazdy do Goraju, gdzie dzieci zobaczyły miejscowy pałac i ścieżkę edukacyjną „Morena Czarnkowska”, a także do Parku Linowego w Rudnicy, zoo
w Człuchowie, Parku Owadów Owadogigant w Lubnicy, Jump Extreme w Pile oraz Majaland Kownaty.

W zajęciach wakacyjnych zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną i Centrum Kultury w Trzciance wzięło udział ok. 250 dzieci.

BPiCK w Trzciance dziękuje wolontariuszce Kindze Tobolskiej za pomoc w prowadzeniu „Letnich Warsztatów”.

JN

18 sołectw, miasto Trzcianka i blisko 680 dzieci, do tego dziadkowie, rodzice i wujkowie – to efekt „Wielkiego malowania w trasie z BPiCK”. Po raz pierwszy na tak dużą skalę zorganizowano plastyczny happening, znany już przede wszystkim mieszkańcom Trzcianki.

Zasady są proste. Każdy uczestnik zabawy otrzymuje arkusz dużego papieru, kubki z trzema kolorami farb, kubek z wodą, pędzel i temat do malowania. Podczas tegorocznej edycji były to upragnione wakacje. Na arkuszach papieru powstawały więc obrazy przedstawiające góry, jeziora, morze, słoneczne plaże na bezludnej wyspie i wycieczki rowerowe. Nie zabrakło też nieco abstrakcyjnych obrazów takich jak wycieczki w kosmos czy do jądra Ziemi.

Plenerowa zabawa przyciągnęła mnóstwo chętnych dzieci, dla których, na wsiach, było to często jedyne takie wydarzenie w ciągu całych wakacji. Obecna sytuacja zamknęła bowiem możliwość realizacji wcześniej zaplanowanych szerszych działań. Bardzo pomocni byli sołtysi poszczególnych miejscowości. To oni zajęli się promocją wydarzenia w swoim środowisku i bardzo często wspierali różnymi dodatkowymi działaniami. Odbywały się słodkie poczęstunki, ogniska, wycieczki. Zadbano również o soki i napoje.

Ze strony pracowników biblioteki nie zabrakło również łakoci, baniek mydlanych, przy których szczególnie najmłodsi mieli wiele zabawy oraz kolorowych balonów.

Jak zapewnia Dominika Wiśniewska, p.o. Dyrektora Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Trzciance, to nie koniec tego typu działań. Być może w przyszłym roku przygotowane zostaną inne formy zabaw i rozrywek dla tych najmłodszych i nieco starszych.

BPiCK

Skip to content