Konferencja naukowa – „Romantycy – czy są światu jeszcze potrzebni?”

Rok 2022 jest Rokiem Polskiego Romantyzmu i z tej okazji trzcianecka Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury wraz z Publiczną Biblioteka Pedagogiczną w Trzciance zaprosiły młodzież ze szkół ponadpodstawowych naszego powiatu na konferencję naukową ph. „Romantycy – czy są światu jeszcze potrzebni?”.

Wydarzenie to odbyło się 20 października w Centrum Integracji Społecznej w Trzciance w ramach projektu „Romantycznie zakręcona BPiCK”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Spotkanie rozpoczęły Joanna Nienowska, pracownik BPiCK oraz koordynator projektu i Małgorzata Świątek, pracownik PBP w Trzciance.

W konferencji wzięli udział:

– Elżbieta Anioła, nauczycielka języka polskiego z wieloletnim stażem, propagująca interdyscyplinarność w nauczaniu przedmiotów humanistycznych;

– dr hab. Paweł Grabarczyk – adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego, obecnie podejmujący badania z pogranicza filozofii groznawstwa;

– prof. Maciej Junkiert – polonista i historyk idei, profesor uczelni w Zakładzie Badań nad Tradycja Europejską Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,

– Iwona Krasowska – polonistka i pasjonatka nauczania języka polskiego od 21 lat, od trzech lat ucząca w I Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile, autorka blogów „Kurka z kosmosu” i „Kurnik s książkami”;

– dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk – urodzona w Trzciance doktor nauk humanistycznych (w dyscyplinie literaturoznawstwo), adiunktka w Zakładzie Literatury Polskiej XX i XXI wieku Uniwersytetu Łódzkiego, autorka książek „Porzeczkowy Josef” oraz „>>Czytelnik<< ocenzurowany – literatura w kryptotekstach – recenzjach cenzorskich okresu stalinizmu”.

Konferencję poprowadziła dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk, która wraz z zaproszonymi gośćmi starała się odpowiedzieć na pytanie będące zarazem hasłem spotkania.

Zaproszeni specjaliści – nauczyciele, pisarze oraz wykładowcy akademiccy przed prawie dwie godziny mierzyli się tematem polskiego romantyzmu i jego funkcjonowaniem nie tylko we współczesnych tekstach literackich, ale również w innych dziedzinach kultury, również tej popularnej.

Dyskutujący zwrócili uwagę na kanon lektur, który zawiera sporo tekstów epoki romantyzmu, niekoniecznie dopasowanych do wieku omawiających je uczniów, co niestety wpływa na odbiór tych dzieł.

Romantycy i ich twórczość jest jednak podstawą do zrozumienia wielu współczesnych tekstów literackich i stanowi wciąż źródło inspiracji.

W konferencji wzięli udział uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Trzciance oraz Zespołu Szkół Technicznych w Trzciance, a także bibliotekarze oraz nauczyciele.

JN

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Skip to content