Ciastko z wierszem Staffa

Nastrojowa, ponadczasowa, przemawiająca do czytelnika w każdym wieku. Taka jest poezja Leopolda Staffa przypomniana podczas spotkania literacko-muzycznego z cyklu „Ciastko z wierszem…”, które odbyło się 14 września w Bibliotece Publicznej.

Wrześniowe „Ciastko z wierszem…” to już ostatnie spotkanie z cyklu realizowanego w ramach projektu „Posmakuj poezji” dofinansowanego z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zebranych gości wierszem pt. „Deszcz jesienny” powitał dyrektor biblioteki, Włodzimierz Ignasiński zachęcając do wspólnej zabawy poetyckiej. Następnie wiersze Staffa zaprezentowali aktorzy teatru poezji LOTKA: Krystian Kanclerz, Aleksandra Giernalczyk, Sławomir Aftarczuk, Radosław Janik, Aleksandra Ignasińska, Zofia Ignasińska, Maciej Czempiński, Wojciech Barczak, Kamil Januszkiewicz. Nie zawiodły również Czytelniczki: pani Teresa Jastrzębska, Jolanta Malicka oraz Izabela Gajowa, które przeczytały wybrane przez siebie wiersze.

Miłośników poezji w niesamowity klimat wprawił zespół Good Staff, który w swojej twórczości inspiruje się muzyką renesansu, folkiem oraz tańcem ludowym. Zespół powstał w 2009 roku w Poznaniu jako autorski projekt Wojciecha Winiarskiego. Zafascynowany muzyką renesansu, szukał poety, którego twórczość byłaby ponadczasowa, zrozumiała dla współczesnego odbiorcy. Tym kryteriom doskonale odpowiada poezja Leopolda Staffa,  określanego również mianem poety trzech epok.

Czytelnicy trzcianeckiej biblioteki poprzez udział w spotkaniu mieli okazję poznać trochę inne oblicze twórczości Staffa, które odkrywa zespół Good Staff. „Ciastko z wierszem Staffa” było ostatnim w tym roku spotkaniem z poezją w ramach cyklu „Ciastko z wierszem…”, jednak dyrektor zapewnia, że w następnym roku w letnich miesiącach inicjatywa będzie kontynuowana.

PD

Przejdź do treści