W ostatnich dniach marca Trzcianka gościła delegację z niemieckiego Husum – miasta partnerskiego, z którym łączą nas wieloletnie relacje. Wizyta odbyła się w ramach projektu realizowanego przez Bibliotekę Publiczną i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance oraz Volkshochschule Husum. Spotkanie było okazją do poznania lokalnych instytucji, wspólnej pracy nad nowymi pomysłami i rozmów o dalszej współpracy.
Projekt wpisuje się w działania programu Urban X-Change Network II, finansowanego przez niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jego celem jest wspieranie edukacji dorosłych, inicjatyw obywatelskich i współpracy międzynarodowej w ramach partnerstw miast. Koordynatorem programu jest DVV International.
Powitanie z muzyką i lokalną kuchnią
W piątek 28 marca goście z Husum zostali zakwaterowani w Teresinie, w Lokalnej Bazie Ekoturystyki Joanny Sanockiej-Pertek. Wieczorem, przy wspólnej kolacji z elementami kuchni regionalnej, odbył się nastrojowy koncert w wykonaniu instruktorów BPiCK: Agaty Wilant, Izabeli Lewandowskiej-Zywer i Kamila Januszkiewicza, przy akompaniamencie zaprzyjaźnionego Przemysława Nowaczyka.
Instytucje, historia i życie codzienne miasta
Sobota rozpoczęła się od wizyty w Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury, podczas której delegacja mogła nie tylko poznać strukturę instytucji, ale też zobaczyć, jak wygląda jej codzienne funkcjonowanie. Goście, oprowadzani przez Dominikę Jeske dyrektorkę BPiCK zwiedzili przestrzenie BPiCK, poznali specyfikę pracy bibliotekarzy, animatorów kultury i instruktorów. Rozmawiano o organizowanych warsztatach, zajęciach dla różnych grup wiekowych, działaniach na rzecz budowania lokalnej społeczności i roli biblioteki w kształtowaniu życia kulturalnego miasta i gminy. Szczególne zainteresowanie wzbudziły projekty finansowane ze źródeł zewnętrznych oraz sposoby ich realizacji.
Kolejnym punktem była wizyta w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej, gdzie goście zapoznali się z dziejami Trzcianki – od jej początków jako osady handlowej, przez okres funkcjonowania jako Schönlanke w czasach pruskich, aż po współczesność. Ciekawą lekcje historii przedstawił Józef Olejniczak zastępca dyrektora MZM w Trzciance. Ekspozycje przybliżyły bogactwo lokalnego dziedzictwa i przemian, jakie zachodziły w mieście na przestrzeni wieków.
Po wizycie w muzeum odbyło się spotkanie z przedstawicielami lokalnych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych działających na terenie gminy Trzcianka. Uczestnicy poznali aktywność i różnorodność działań takich podmiotów jak:
Stowarzyszenie T.A.D.E.K., WOPR Anioły, PitBike Trzcianka, Stowarzyszenie Klub TSD, Fabryka Nordica Trzcianka, Grupa DwaKolka.pl oraz Czarnkowsko-Trzcianecka Lokalna Grupa Działania.
Przedstawiciele organizacji opowiadali o prowadzonych inicjatywach – od zajęć sportowych, edukacyjnych, warsztatów po organizacje dużych wydarzeń i projektów dla zróżnicowanych grup wiekowych. Wiele z tych aktywności realizowanych jest oddolnie, przy wsparciu samorządu i lokalnych instytucji.
Wieczorem uczestnicy spotkali się w Folwarku Miodobytek, gdzie kolacji towarzyszył koncertkolacji towarzyszył koncert Roberto Deliry Jaworskiego – artysty specjalizującego się w muzyce barokowej. W kameralnej atmosferze zabrzmiała barokowa lutnia, przenosząc słuchaczy w klimat dawnych epok i dając chwilę wytchnienia po intensywnym dniu.
Spacer, ekologia i kultura w plenerze
W niedzielę delegacja udała się na spacer przyrodniczy w rejonie Bukówki – jednego z najbardziej urokliwych zakątków przyrody w okolicy Trzcianki. Po leśnej wędrówce uczestnicy odwiedzili Ośrodek Ekologiczny w Rychliku, gdzie Agnieszka Warnkowska prezeska Stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Wsi Rychlik przeprowadziła krótkie warsztaty i zaprezentowała lokalne inicjatywy proekologiczne oraz działania podejmowane na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Wieczorem w hali sportowej odbył się koncert zespołu Tre Voci z repertuarem największych polskich przebojów. Występ był finałowym akcentem wizyty i spotkał się z ciepłym przyjęciem publiczności.
Podsumowanie i kolejne kroki
W poniedziałek delegacja spotkała się w Urzędzie Miejskim w Trzciance, gdzie wspólnie z burmistrzem Trzcianki Krzysztofem W. Jaworskim podsumowano wizytę, wymieniono refleksje i zaplanowano dalsze działania w ramach projektu. W planach jest m.in. rewizyta trzcianeckiej grupy w Husum.
Wizyta pokazała, jak wiele można osiągnąć dzięki partnerskiej współpracy międzynarodowej. Obie strony zyskały nową perspektywę, inspirację i konkretne pomysły na przyszłość.