Rozstrzygnięcie XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii „Portret” w Trzciance

23 listopada 2024 roku w Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury w Trzciance odbyły się obrady jury XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii „Portret”. To prestiżowe wydarzenie co roku przyciąga setki pasjonatów fotografii z całej Polski, którzy poprzez swoje prace ukazują różnorodne oblicza człowieka.

Skład Jury:

  • Andrzej Zygmuntowicz – przewodniczący jury, wiceprezes ZG ZPAF, Przewodniczący Rady Artystycznej ZPAF, fotograf i teoretyk, wykładowca.
  • Dr hab. Zdzisław Mackiewicz – członek jury, artysta grafik i fotograf, członek ZPAF, profesor UMK w Toruniu.
  • Piotr Spek – członek jury, artysta fotograf, sekretarz Zarządu Okręgu Wielkopolskiego ZPAF, kurator wystaw.

Obrady wspierał Leszek Malicki, komisarz konkursu, wicedyrektor BPiCK w Trzciance.


Po zapoznaniu się z 2334 fotografiami nadesłanymi przez 446 autorów, jury zakwalifikowało do wystawy 72 fotografie 64 autorów i przyznało następujące nagrody:

Laureaci Konkursu:

  • I Nagroda (2000 zł)Agata Rutkowska z Wrocławia za fotografię „Bez tytułu”.
  • II Nagroda (1400 zł)Krzysztof Gołuch z Knurowa za fotografie „2” oraz „3” z cyklu Hotel.
  • III Nagroda (1000 zł)Jacek Chahurski z Krakowa za fotografię „Samotność”.

Wyróżnienia:

  • Adam Kasperkiewicz z Częstochowy za fotografię „Mlekobranie”.
  • Maciej Pastuszka z Lublina za fotografię „Girl”.

Fotografie nominowane:

  • „Zaćmienie” – Paweł Kosicki z Poznania.
  • „Małe Wiedźmy” – Małgorzata Wasilewska z Warszawy.
  • „Władca kotów”, „Boże Ciało” – Janusz Nadolski z Kotli.
  • „Podróż” – Bart Różalski z Warszawy.

Słowo od przewodniczącego jury, Andrzeja Zygmuntowicza:

Portret to opowieść o człowieku, jego wyglądzie, charakterze, kulturze i wielu innych aspektach istnienia oraz funkcjonowania, które charakteryzują go jako indywidualność wśród licznej rodziny człowieczej. Swoją drogą, czy patrząc na człowieka lub jego zdjęcie, jesteśmy w stanie określić, kim i jaki jest? Każdy przy pierwszym spotkaniu jest zagadką. Poznając go, dowiadujemy się o nim coraz więcej, ale nigdy do końca. Sposoby rozpoznawania, kto jest kim, są bardzo indywidualne.

Każdy z nas ma swój zbiór „filtrów”, przez które patrzy na świat oraz ocenia przestrzeń i ludzi pojawiających się na naszej drodze. Ta zagadkowość i niemożność pełnego odgadnięcia, kim jest drugi człowiek i jaką pełni rolę społeczną, stała się głównym wątkiem przy wyborze zdjęć na wystawę pokonkursową „Portret 2024”, organizowaną po raz 29. przez BPiCK w Trzciance. Pierwsza selekcja zdjęć przebiegła dość gładko, druga była znacznie trudniejsza, ponieważ zgodnie z życzeniem organizatorów należało ograniczyć pulę finałową do siedemdziesięciu fotografii. Tych dobrych było jednak nieco więcej. Jury wybierało zdjęcia, które w różnorodny sposób odpowiadały na hasło przewodnie. Ta różnorodność wizji — od dokumentu i reportażu po kreacje, inscenizacje i inne swobodne sposoby ukazania rodziny ludzkiej — sprzyja ukazaniu naszej zbiorowości jako oryginalnej mieszanki, próbującej współżyć mimo wyraźnych różnic.

Bo nie ma co ukrywać, że nie jesteśmy wszyscy w jednym wieku, nie wszyscy wyznajemy tę samą religię, nie wszyscy mamy skórę w tym samym kolorze. Jedni zaciekawiają wyglądem, inni zachowaniem, sposobem bycia, zainteresowaniami czy pracą. Razem tworzymy oryginalną zbiorowość, która wzajemnie się dopełnia. Tę różnorodność widać, oglądając materiał zdjęciowy składający się na wystawę pokonkursową. Począwszy od pięknej, zagadkowej i pełnej emocji twarzy ze zdjęcia uhonorowanego pierwszą nagrodą, przez równie tajemnicze postacie wykonujące czynności porządkowe na fotografiach wyróżniających się ciekawym światłem i kolorystyką (zdjęcia te zdobyły drugą nagrodę), po doskonale skomponowany kadr, z harmonijnymi kolorami, opowiadający o współczesnym zjawisku samotności — ta praca zdobyła trzecią nagrodę.

Tegoroczny konkurs stał na wysokim poziomie, co widać podczas uważnego oglądania wszystkich zdjęć zakwalifikowanych do wystawy. Wrażliwość autorów, poparta umiejętnościami warsztatowymi, zaowocowała zbiorem interesujących fotografii opowiadających o współczesnym człowieku w bardzo szerokim kontekście. Dzięki temu możemy w pełni dostrzec i zaakceptować zarówno standardowe, jak i nietypowe pomysły na życie, które często wynikają z warunków, w jakich ludzie żyją, a na które rzadko mają wpływ.


Zaproszenie na wernisaż wystawy

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy pokonkursowej, który odbędzie się 13 grudnia 2024 r. o godzinie 17:00 w sali wystawienniczej Centrum Integracji Społecznej w Trzciance, pl. Pocztowy 25.

Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania z autorami nagrodzonych i wyróżnionych prac oraz do podziwiania najciekawszych portretów, które ukazują bogactwo ludzkiej natury w jej różnorodnych odsłonach.


Zapraszamy wszystkich miłośników fotografii oraz tych, którzy chcą poznać fascynujące historie ukryte w kadrach tegorocznych laureatów. Nie przegapcie tego wyjątkowego wydarzenia!

Skip to content