Wystawa: XXVIII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU FOTOGRAFII PORTRET

Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance ma przyjemność zaprosić na wystawę pokonkursową

XXVIII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU FOTOGRAFII PORTRET

Wernisaż odbędzie się 1 grudnia 2023 roku, o godz. 17:00 w Centrum Integracji Społecznej, plac Pocztowy 25 w Trzciance.

Wystawa czynna będzie do 12 stycznia w godz. 9:00 – 19:00

Tegoroczna edycja okazała się wyjątkowa pod względem zainteresowania uczestników. Na konkurs wpłynęło 2240 fotografii 332 autorów. 

Jury w składzie: przewodniczący – dr. hab. Zdzisław Mackiewicz, prof. UMK – ZPAF, członkini dr. hab. Anna Kola, prof. UMK – ZPAF oraz członek – Wojciech Beszterda – ZPAF, zapoznało się z rekordową liczbą prac i postanowiło wyłonić 69 fotografii 64 autorów do wystawy.

„Jury tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii „PORTRET” w Trzciance z satysfakcją przyjęło znaczący wzrost ilości uczestników. Na konkurs wpłynęło bowiem aż 2240 fotografii 332 autorów. W porównaniu do poprzedniej edycji, na którą zgłosiło swoje prace 139 autorów, jury stanęło przed trudnym zadaniem zakwalifikowania do wystawy prac oraz wyłonienia autorów do nagród. Po wstępnej selekcji do ścisłej oceny dopuszczono 318 fotografii, z których ostatecznie wybranych zostało 69 prac 64 autorów. Kilka etapów oceny pozwoliło wybrać te, które w naszym przekonaniu reprezentują najwyższy poziom artystyczny. Wybór fotografii do nagród i wyróżnień był ogromnie trudny, gdyż zakwalifikowane ostatecznie do wystawy obrazy autorów prezentują różnorodne podejście do tematu portretu w fotografii. Ostatecznie zdecydowaliśmy nominować do nagród 5 autorów i przyznać je w głosowaniu jawnym.

I nagroda przypadła Dorocie Sitnik. Jury przyznało ją za cykl 6 prac „Miareczkowanie czasu”. Autorka opowiada o czasie, przedstawia jego symboliczny obraz. Pragniemy podkreślić wysoki poziom artystyczny tego zestawu oraz dojrzałość twórczą autorki.

II nagroda została przyznana Adamowi Fietkiewiczowi za pracę „Lokatorka Martyna”, która opowiada o odrzuceniu, braku akceptacji, pogardzie.

III nagrodę otrzymał Arkadiusz Kikulski. Jego praca „Fanka Roxie” ukazuje samotność małej dziewczynki w gąszczu codzienności, zaplątaniu w nim, alienacji, zapomnieniu.

Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymali Elwira Kruszelnicka i Jacek Szlak. Ich fotografie obrazują wyobcowanie jednostki we współczesnym świecie.”

Organizatorem XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii „PORTRET” jest Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance. Konkurs dofinansowano ze środków Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego oraz Gminy Trzcianka.

Skip to content