Podsumowanie „Letnich Warsztatów” w BPiCK

Wszystko co dobre, szybko się kończy… W ubiegłym tygodniu miał miejsce finał „Letnich Warsztatów”, zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną i Centrum Kultury w Trzciance, które były przeznaczone dla dzieci od 7 do 12 lat.

Zajęcia obejmowały cykl siedmiu tygodniowych warsztatów. Każdy tydzień poświęcony był innej tematyce. Dzieci miały okazję utrwalić wiadomości na temat ekologii i budować świadomość związaną z dbaniem o Ziemię i środowisko. Mali uczestnicy zajęć odkrywali tajemnice lasu, ale także wszechświata. Było budowanie rakiet oraz poznawanie tajników szyfrowania podczas tworzenia drzewa zaszyfrowanych imion. Dzięki książkom, bez których nie mogłyby odbyć się biblioteczne warsztaty, dzieci zwiedziły różne zakątki świata, poznając kulturę i zwyczaje poszczególnych krajów. Podczas zajęć na temat zdrowego odżywiania
i trybu życia, powstała piramida zdrowego żywienia, a najmłodsi upiekli smaczne muffinki. W ramach warsztatów związanych z hobby, uczestnicy dowiedzieli się, jak stworzyć kolekcję i rozwijać swoje zainteresowania. Dzieci odwiedził Józef Łastowski, który zaprezentował zbiory monet i znaczków.

Podczas siedmiu tygodni zajęć z BPiCK było dużo ruchu na świeżym powietrzu, pałaszowanie pysznych lodów, seanse filmowe w miejscowym „Kinie Osiedlowym”, a także  warsztaty muzyczne i aktorskie prowadzone przez Łukasza Gocławskiego oraz Agatę Wilant.

W ramach zajęć prozdrowotnych, dzieci zapoznały się z programem profilaktyki „Chcę być szczęśliwy”, obejmującym problematykę uzależnień, wzmacnianie poczucia własnej wartości i ćwiczenie asertywności.

Nie lada atrakcją dla uczestników warsztatów były cotygodniowe wycieczki. Zostały zorganizowane wyjazdy do Goraju, gdzie dzieci zobaczyły miejscowy pałac i ścieżkę edukacyjną „Morena Czarnkowska”, a także do Parku Linowego w Rudnicy, zoo
w Człuchowie, Parku Owadów Owadogigant w Lubnicy, Jump Extreme w Pile oraz Majaland Kownaty.

W zajęciach wakacyjnych zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną i Centrum Kultury w Trzciance wzięło udział ok. 250 dzieci.

BPiCK w Trzciance dziękuje wolontariuszce Kindze Tobolskiej za pomoc w prowadzeniu „Letnich Warsztatów”.

JN

 

Przejdź do treści