Rozmowy nie tylko o książkach

DKK w BPiCK w Trzciance działa nieprzerwanie od 2007 roku. Czytelnicy spotykają się raz w miesiącu, by rozmawiać o ciekawych książkach.

Tematyka wybranych książek jest bardzo różnorodna, co pokazują dwa ostatnie spotkania DKK. W maju czytelnicy trzcianeckiego DKK zmierzyli się z książką kontrowersyjnej francuskiej pisarki Virginie Despentes. „Vernon Subutex” t.1, bo o niej mowa, to wielowątkowa powieść obrazująca życie współczesnej Francji, która widzimy oczami jej mieszkańców, a dokładnie pokolenia 40-latków. Postacią łączącą wszystkie wątki jest tytułowy bohater, zmagający się z życiowym kryzysem, próbujący nadążyć za zmieniającą się rzeczywistością.

Czerwiec natomiast przyniósł klubowiczom spotkanie z książką Bartka Dobrocha
i Przemysława Wilczyńskiego „Broad Peak. Niebo i piekło”. Autorzy powracają w niej do tragedii, do której doszło w 2013 roku na ww. górze. Zginęło wówczas dwóch wyśmienitych, polskich himalaistów – Maciej Berbeka oraz Tomasz Kowalski. Dziennikarze analizują zebrane fakty, szukając odpowiedzi na pytanie, czy ten dramat był końcem pewnej ery polskiego himalaizmu. Rzetelnie przedstawione fakty, rozmowy przeprowadzone z najbliższymi alpinistów oraz przedstawicielami tego środowiska skłaniają czytelnika do zadawania wielu pytań, nie tylko dotyczących tej dziedziny sportu, ale także związanych z przekraczaniem granic przez człowieka, jego wolności i relacji z drugim człowiekiem.

Spotkania DKK dzięki swojej różnorodności od lat gromadzą wielu czytelników, którzy spotykając się, rozmawiają nie tylko na tematy stricte literackie, ale także światopoglądowe, ogólnokulturalne, wymieniając się spostrzeżeniami na temat otaczającego świata.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 25 lipca o godz. 17.00 w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Czarnkowie. Czytelnicy będą dyskutować o książce Jakuba Małeckiego „Dżozef”.

JN

Skip to content