Sztukamy z Maćkiem

W czasie ostatniego spotkania klubu nie tylko literackiego Sztukamy, które odbyło się 27 stycznia, o swojej książce i pasjach opowiadał Maciej Lewkowicz.
„Sprawność w niepełnosprawności”, to książka, która powstała z myślą o

Image may contain: 2 people, people smiling

niepełnosprawnych, ale nie tylko. Jest to swoistego rodzaju poradnik dla każdego, kto zastanawia się nad swoim życiem i chciałby nadać mu właściwy sens. Przydatna rzecz w walce z własnymi słabościami, lękami, niską samooceną oraz pesymizmem. Niepozornych rozmiarów książeczka obfituje w ciekawe refleksje i choć może czasem na pierwszy rzut oka banalne, a jednak głębokie prawdy:
Miecz to radość. Trochę komiczne, ale tak jest. Radość potrafi odeprzeć każdy cios wroga. Nie bój się uśmiechać, ale nie wojuj za często, raczej rzadziej, a szczerzej…
Pomysł napisania i wydania książki powstał dzięki Marcinowi, współlokatorowi z czasów szkolnych, któremu zdarzało się narzekać z powodu swojej niepełnosprawności. W tajemnicy przed nim Maciek spisał swoje przemyślenia. Następnym krokiem było poszukanie wydawcy. Z tym nie było jednak problemu. Kłopoty zaczęły się, kiedy trzeba było zdobyć fundusze na jej wydanie. Znalazły się jednak firmy i osoby, które chętnie wsparły finansowo to przedsięwzięcie.
Maciek jest wielkim fanem aktorki oraz autorki tekstów kabaretowych – Joanny Kołaczkowskiej, szczególnie znanej ostatnio z roli Dorin Owens w improwizowanym serialu „Spadkobiercy”. Serialowa Dorin nagrała specjalny filmik polecający książkę „Sprawność w niepełnosprawności”.
Maciek urodził się z porażeniem mózgowym dziecięcym i chodzi tylko dzięki uporowi swojej mamy. Jestem pozytywny – powtarza, afirmuje życie i zaraża optymizmem. Ma marzenia, chciałby skoczyć na spadochronie, a ponieważ uwielbia pić kawę, myśli o kursie baristycznym. Wśród realizujących się marzeń jest druga książka, ale o tym już niedługo…
KH

Skip to content